Dipnot Nedir

 

Dipnot; bir sayfa ya da bir metinin içerisinde geçen bir konu ile ilgili olarak sayfaların en altına eklenen açıklamalara denilmektedir.

Birçok kişi bir sayfa oluştururken metinler hazırlar ve bu metinlerin hazırlanışı sırasında yazdığı konu ile ilgili bir açıklama yapmak istediğinde sayfasına bir dipnot koyar. Bazı kişiler yazılarının akışlarını bozmamak adına dipnot koyacakları anahtar kelimenin sonuna bir numaralandırma yapar; yazı sonunda sayfasının altına verdiği numarayı yazarak hakkında bilgi vereceği yazıyı yazar ve dipnotunu düşer. Cümlelerini uzun tutmamak adına bazı kelimelerin anlamlarını da sayfaların sonunda açıklama şeklinde dipnot düşerek, yazının daha anlaşılır olmasını sağlayabilirler. Yazı yazarken kişinin başka kaynaklardan ya da yazarların eserlerinden yararlanması ve bu kaynakları belirtmek istemesi doğrultusunda sayfalarının sonlarına bu kaynakları dipnot şeklinde yazabilmektedirler. Dipnot kullanmak; kişilerin yazılar hakkında akıllarında hiçbir soru işareti kalmaması adına ya da anlamadıkları noktaları başka kaynakları araştırmalarına gerek kalmadan sayfa sonlarında bulabilmeleri adına oldukça gerekli bir işlemdir. Bu sayede yazılar daha anlaşılır ve daha akıcı olmak ile birlikte okuyan kişi tarafından son derece beğenilir olmaktadır. Kaynak bilgi olarak da bilinen dipnot ile alıntı yapılan yazılar da bu sayede okuyuculara belirtilebilir.

Halk arasında haşiye olarak da bilinen dipnot, yazılan yazılar hakkında verilen açıklayıcı bilgiler olması ile yazıların akıcılığını bozmadan yazının önemini de büyük ölçüde arttırmaktadır.